Představujeme se!

Jsme spolek studentů, za kterým na počátku stálo šest studentů katedry politologie Masarykovy univerzity, a které mentorovali Miloš Gregor a Petra Mlejnková. Už nás nebavilo poslouchat, že si Češi neumí ověřovat informace a že studenti neví, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. Z hodin společenských věd a českého jazyka na středních školách víme, že ne vždy se učitelé věnují mediální gramotnosti a studenti pak často opouští školu bez těchto základních znalostí. Proto jsme si na podzim roku 2018 řekli, že chceme udělat něco pro to, aby studenty středních škol nikdo nevodil za nos. Nechtěli jsme jim ale o tom jen vyprávět a říkat jim, co mají dělat. Chtěli jsme, aby si prakticky a hravou formou vyzkoušeli, jaké to je, odhalovat dezinformátory, uniknout fake news a nenechat se od někoho napálit. Proto jsme vymysleli únikovou hru, kterou mohou učitelé ozvláštnit své hodiny a především jim pomůže při vyučování mediální gramotnosti.

Za těch několik měsíců se náš tým rozrostl o další členy, kteří se stejnou vervou pracují na rozvoji našeho projektu.

Výkonná rada


Tereza Kráčmarová - Předsedkyně a zakladatelka spolku, vedoucí reportérů

S Fakescape jsem v pozici lektorky navštívila desítky škol a mám za sebou několik výstupů v médiích. Zároveň jsem již přes rok předsedkyní spolku a mám na starost koordinaci projektu. Studuji politologii v Brně a absolvovala jsem žurnalistiku a mediální studia. Zúčastnila jsem se kurzu kurzu Digitální Sherloci v Praze, My own opinion na Ukrajině a měsíčního online kurzu Digital Investigations for Journalists. Momentálně pracuji jako externista v Českém rozhlase, kde tvořím obsah pro zpravodajský web iRozhlas.cz. Baví mě práce, která má smysl a pozitivní dopad na společnost. Jsem kreativní a ráda se učím nové věci. Zajímám se o politiku (hlavně polskou a českou), odreagovávám se vařením a cestováním na východ. Věnuji se focení a ráda si přečtu dobrou knížku.

Pavel Brejcha - Člen Výkonné rady, vedoucí logistiky, koordinátor ZŠ

Pocházím z Třebíče, tedy z Moravy. Když zrovna necestuji a neobjevuji východ a Balkán, tak se zajímám o politiku a vojenství. Mým velkým koníčkem jsou také strategické nebo vojenské počítačové hry. Také rád spím a miluji ležení v posteli (někdo tomu říká prokrastinace, já odpočinek). Na Masarykově univerzitě studuji dvojobor Politologie a Bezpečností a strategické studie.

Hana Husovská - Člen Výkonné rady, vedoucí lektorů, koordinátor SŠ

Pocházím z Karviné. To většina lidí pozná na první poslech, i když v Brně na FSS studuju už pátým rokem mediální studia a žurnalistiku. Bakaláře mám i z mezinárodních vztahů, ale vždycky mě to táhlo k učení a Fakescape tak byla ideální příležitost, jak vzdělávat a přitom zvýšit mediální gramotnost. Ve volném čase ráda čtu nebo sleduju sci-fi, ale také trávím čas s rodinou a přáteli při dobré kávě, čaji, filmu či koncertu.

Johana Ješátková - Člen Výkonné rady, vedoucí HR a merche

Pocházím z Chrudimi a prvním rokem studuji v Brně politologii a právo. Kromě studia mě zajímá také literatura, politika a hudba. Jsem milovnice jasmínového čaje a ve volném čase si ráda přečtu nějakou knihu a nebo zajdu do kina. Své volno také ráda trávím s přáteli nad dobrou kávou nebo skleničkou vína.

Rada vedoucích


Julie Vinklová - Člen Rady vedoucích, vedoucí eventu a překladatelů, zakladatelka

Pocházím z Kladna a jako správná Kladeňačka jsem velká fanynka hokeje. Celkově jsou sporty velkou částí mého života. Mimo to také ráda fotím, cestuji a učím se cizím jazykům. Na Masarykově univerzitě studuji bezpečnostní a strategická studia a žurnalistiku.

Josef Šíp - Člen Rady vedoucích, vedoucí ekonomiky a fundraisingu, zakladatel

V rámci magisterského studia Politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity jsem se dostal k možnosti participovat na v té době novém projektu - Fakescape. V projektu tak patřím mezi služebně nejdéle působící členy a podílím se zejména na věcech souvisejících s financemi či právem, neboť v těchto oblastech mohu nejvíc využít svá studia a získané dovednosti. Kromě Fakescape, který patří mezi mé top záliby, se rád setkávám s rodinou a přáteli, hraji ping-pong, podílím se na organizaci soutěže pIšQworky anebo jezdím na kole.

Markéta Tomešová - Člen Rady vedoucích, vedoucí PR

Jsem z Ostravy a na Masarykově univerzitě studuji druhým rokem politologii a mezinárodní vztahy. Kromě studia zmíněných oborů mě moc baví hudba, a to hlavně ve formě hry na klavír, zpěvu, tance či jen obyčejného poslechu. Dále se ráda, přirozeně, jako většina mých vrstevníků, socializuji nad skleničkou „dobrého“ vína či piva.

Tina Mizerová - Člen Rady vedoucích, vedoucí práva

Workoholička, 21 let, dvě vysoké najednou – Žurnalistika s Politologií na FSS a Právo na právnické. Do toho občas pracuji. Ve Fakescape pomáhám s právničinou, píšu články a jezdím do škol. Ve volném čase ráda cvičím, plavu a běhám po kopcích na novojičínsku se svým čtyřicetikilovým černým labradorem. Zastávám pevný názor, že ananas na pizzu patří a taky jsem vegetariánka. Poslední léto jsem strávila na praxi v Ostravské redakci České televize a tak se babi mohla párkrát chlubit, že mě viděla v televizi. V budoucnu bych se ke zpravodajství ráda vrátila.

Veronika Sodomová - Člen Rady vedoucích, vedoucí kreativního týmu

Jako holka z Vyškova, takže jsem to vždy měla blízko k Brnu. Nakonec tam ale svůj obor, kterým je filozofie, studuju dálkově, protože mě život zavál do Prahy. Tam učím v jazykové škole cizince česky a sama sebe odnaučuju moravsky. Učení mě celkově hodně baví, a i to je důvod, proč jsem se přidala k Fakescape, kde se věnuju lektorování, ale zároveň i vedu kreativní tým. Kromě toho hraju v kapele na bicí a ráda čtu knihy o osobnostním rozvoji.

Členové týmu


Šimon Gilar - Zakladatel

Je mi 21 let a pocházím z Valašského Meziříčí (a jsem na to patřičně hrdý). Momentálně pobývám většinu času v Brně, kde studuji politologii + bezpečnostní a strategická studia. Dost času trávím také v Praze, neboť rád zkouším různé stáže a zajímavé projekty, přičemž naprostá většina takových věcí se koná či nachází právě v hlavním městě. Mimo školu rád cestuji, hraji fotbal, pokouším se fotit a trávím čas s rodinou a přáteli.

Ondřej Kaška - Člen kreativního týmu, lektor

Pocházím z Třebíče, kde jsem osm let navštěvoval státní gympl. Prvním rokem teď studuji na FSS dvouobor politologie a mezinárodní vztahy. Velká část mého života se odehrává v kavárnách, scházím se tam s kamarády, připravuji se zde do školy a někdy tam i pracuji. Občas pomáhám v třebíčské organizaci s víkendovými akcemi a tábory pro děti. Zajímám se o historii, současnou i starší kulturu v oblasti hudby a filmu a o současnou politiku.

Jaroslav Galba - Člen kreativního týmu, lektor

Pocházím z Brna a na FSS studuji právo a magisterský program bezpečnostních a strategických studií. Praxi získávám v místním Deníku, pro který píšu o výkonech jihomoravských sportovců a sportu se rád věnuji také ve volném čase. Jinak mě baví historie, zajímavé knihy a cestování.

Adéla Schreiberová - Člen HR a reportérka

Na brněnské MUNI studuji můj zamilovaný obor – psychologii. Původem z Ústí nad Labem jsem přijela do Brna hledat kamarády, vinné sklípky, moravskou vřelost a hlavně dělat něco užitečného pro své vrstevníky – proto jsem se přidala do Fakescape. Když mě zrovna neuvidíte zuřivě čmárat kresby do sešítků, nebo zamilovaně zpívat písně od Karla Kryla, pravděpodobně se někde věnuji pořádáním akcím spojených s mezinárodními vztahy a politologií.

Eva Medzihorská - Reportérka

Vyštudovala som odbor mediální studia a žurnalistika v Brně. Popri škole som absolvovala viaceré analytické stáže ako stáž v CVVM v Sociologickom ústave v Prahe alebo mediálnu stáž v spoločnosti Media tenor v Ostrave. Momentálne som stážistkou v Demagóg.sk, a príležitostne píšem články pre neziskovku Mladiinfo ČR, kde som v minulosti robila koordinátorku dobrovoľníkov. Zaujímam sa o politiku, kultúru, literatúru, a témy ako extrémizmus, korupcia či ľudské práva. Mojou veľkou vášňou je cestovanie a učenie sa nových vecí.

Lucie Čejková - Člen týmu

Studuji žurnalistiku a mediální studia na magisterském stupni na FSS, odkud jsem si už odnesla bakaláře ze žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií. Kromě Fakescape se věnuji aktivitám zaměřeným na zlepšení mediální gramotnosti seniorů. Pracuji v brněnské redakci zpravodajství České televize a hraju v kapele na baskytaru. Když se náhodou naskytne volná chvíle, vyrazím na koncert nebo do kina.

Stanislav Hrbáček - Člen kreativního týmu

Třetím rokem studuji politologii a mezinárodní vztahy v Brně na FSS. Jsem obrovský fanda politologie, obzvlášť mě zajímá období od vzniku samostatného československého státu až po sametovou revoluci z pohledu politiky. Je mi 22 let a pocházím z Uherského Brodu. Nepohrdnu dobrou počítačovou hrou s dobrým příběhem. Jednoho krásného dne se ožením s Taylor Swift.

Tereza Machačová - Člen kreativního týmu

Jsem studentkou magisterského oboru politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Již od svého začátku ve Fakescape jsem se stala součástí kreativního týmu. Pokud se zrovna nevěnuji škole nebo Fakescape, tak nejraději trávím svůj volný čas čtením dobré knížky, sledováním seriálů a nebo s partou kamarádů. Absolvovala jsem stáž v NÚKIBu v oddělení vzdělávacích aktivit.

Sledujte nás