Představujeme se!

Jsme spolek studentů, za kterým na počátku stálo šest studentů katedry politologie Masarykovy univerzity, a které mentorovali Miloš Gregor a Petra Mlejnková. Už nás nebavilo poslouchat, že si Češi neumí ověřovat informace a že studenti neví, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. Z hodin společenských věd a českého jazyka na středních školách víme, že ne vždy se učitelé věnují mediální gramotnosti a studenti pak často opouští školu bez těchto základních znalostí. Proto jsme si na podzim roku 2018 řekli, že chceme udělat něco pro to, aby studenty středních škol nikdo nevodil za nos. Nechtěli jsme jim ale o tom jen vyprávět a říkat jim, co mají dělat. Chtěli jsme, aby si prakticky a hravou formou vyzkoušeli, jaké to je, odhalovat dezinformátory, uniknout fake news a nenechat se od někoho napálit. Proto jsme vymysleli únikovou hru, kterou mohou učitelé ozvláštnit své hodiny a především jim pomůže při vyučování mediální gramotnosti.

Za těch několik měsíců se náš tým rozrostl o další členy, kteří se stejnou vervou pracují na rozvoji našeho projektu.

Výkonná rada


Tereza Kráčmarová - Předsedkyně a zakladatelka spolku

S Fakescape jsem v pozici lektorky navštívila desítky škol. Zároveň jsem již čtvrtým rokem předsedkyní spolku a mám na starost koordinaci celé organiazce. Studovala jsem Žurnalistiku a mediální studia v Brně a Politologii. V té pokračuji na magisterském studiu. Zároveň studuji magisterský obor Informační studia a knihovnictví se specializací na technologie ve vzdělávání. Pracovala jsem jako externista v Českém rozhlase pro zpravodajský web iRozhlas.cz a věnovala jsem se komunikaci s mládeží v Evropském parlamentu. Baví mě práce, která má smysl a pozitivní dopad na společnost. Jsem kreativní a ráda se učím nové věci. Zajímám se o politiku (hlavně polskou a českou), odreagovávám se vařením a cestováním. Věnuji se focení a ráda si přečtu dobrou knížku.

Lucie Čejková - Vedoucí reportérů a aktivit pro seniory

Ve Fakescape nejčastěji lektoruji, ať už česky, nebo anglicky. Studuji žurnalistiku a mediální studia na magisterském stupni na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, odkud jsem si už odnesla bakaláře ze žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií. Jeden semestr jsem strávila také studiem v estonském městě Tartu. Pracuji jako klimatická redaktorka v Deníku Referendum. Kromě Fakescape se zapojuji do různých aktivit zaměřených na zlepšení mediální gramotnosti starších dospělých a seniorů. Když se náhodou naskytne volná chvíle, hraju na baskytaru, čtu si nebo se věnuji józe.

Jan Martínek - Lektor

S Fakescapem jsem se poprvé seznámil na Erasmus kurzu Your own opinion na Ukrajině, který se zabýval zejm. dezinformacemi a propagandou. Od té doby jsem udržoval (a rozvíjel) kontakty a po zahájení studia na VŠ jsem se do spolku velmi rychle začlenil. Od té doby jsem si toho vyzkoušel mnoho, ale nejvíce mě chytlo lektorování na školách. Pocházím z Krnova (ano, něco takového opravdu existuje), studuji právo, kočku mám doma a mezi mé oblíbené kratochvíle patří knížky, vážná hudba a sledování Kolotoče.

Markéta Jasanská - Vedoucí PR týmu a blogu

Ve Fakescape jsem začala v říjnu 2021 jako lektor pro Olomoucký kraj. Postupně jsem se ujala blogu, který teď vedu. V červnu 2022 jsem se stala členem užšího vedení spolku a od července téhož roku vedu PR a marketingový tým. Jsem studentkou magisterského oboru Česká filologie a Mediální studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Během studia jsem se podílela na vytváření studentského časopisu Helena v krabici. Dále jsem absolvovala roční stáž na zpravodajském serveru Novinky.cz a měsíční stáž v analytické společnosti Mediatenor. Kromě spolku Fakescape pracuji pro kulturně společenský magazín Koridor. Dále jsem dobrovolníkem v Junáku. Ve volném času čtu, hraju deskovky a chodím po horách. Jsem také hrdý muzikofil a mezi mé oblíbené kapely a interprety patří The Libertines, Aurora, Vlad Holiday nebo třeba Dua Lipa.

Rada vedoucích


Pavel Brejcha - Koordinátor ZŠ a SŠ, vedoucí Kybersekce

Pocházím z Třebíče, tedy z Moravy. Když zrovna necestuji a neobjevuji východ a Balkán, tak se zajímám o politiku a vojenství. Mým velkým koníčkem jsou také strategické nebo vojenské počítačové hry. Také rád spím a miluji ležení v posteli (někdo tomu říká prokrastinace, já odpočinek). Na Masarykově univerzitě studuji dvojobor Politologie a Bezpečností a strategická studia.

Johana Ješátková - Vedoucí HR a merche

Do Fakescape jsem nastoupila v prvním ročníku na vysoké škole a od té doby se stal Fakescape skoro jako mojí rodinou. Umožnil mi vyzkoušet si spoustu nových věcí a naučil mě hodně zajímavých dovedností, od psaní grantů přes tvorbu výchovné metodiky po organizování křestu karetní hry. Mimo Fakescape studuju na katedře Politologie a na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím do divadla a nebo si přečtu nějakou knížku.

Tina Mizerová - Vedoucí práva

Po třech letech ve Fakescape se pomalu ale jistě začínám považovat za veteránku. Lektorování, hlavně na základkách, je mou srdcovou záležitostí a taky mám na starost právní aspekty činnosti spolku. Aktuálně jsem v posledním ročníku na právech, taky jsem vystudovala bakaláře z mediálních studií a žurnalistiky i magistra z politologie na Fakultě sociálních studií. Ráda čtu, třeba soudní spis na praxi nebo jakoukoliv knížku, co vypadá sympaticky. Taky se ráda chodím do kopce, jezdím na kole po městě i mimo něj, dělám yogu, cvičím, běhám, bourám patriarchát a navštěvuji Hluchou Zmiji. Mám za sebou řadu praxí, od pomoci na senátní kampani, přes redakci České televize po trasovací centrum Krajské hygienické stanice. Volný čas nejraději trávím aktivně: ať už v gymu, v přírodě nebo zahrabaná v knížkách. Radost mi uděláte hlavně pizzou s ananasem a dobrou kávou.

Veronika Sodomová - Vedoucí kreativního týmu

Jako holka z Vyškova jsem to měla vždy blízko k Brnu. Nakonec tam ale svůj obor, kterým je filozofie, studuju dálkově, protože mě život zavál do Prahy. Tam učím v jazykové škole cizince česky a sama sebe odnaučuju moravsky. Učení mě celkově hodně baví, a i to je důvod, proč jsem se přidala k Fakescape, kde se věnuju lektorování, ale zároveň i vedu kreativní tým. Kromě toho hraju v kapele na bicí a ráda čtu knihy o osobním rozvoji.

Adéla Schreiberová - Koordinátorka projektů

Na brněnské MUNI studuji můj zamilovaný obor – psychologii. Původem z Ústí nad Labem jsem přijela do Brna hledat kamarády, vinné sklípky, moravskou vřelost a hlavně dělat něco užitečného pro své vrstevníky – proto jsem se přidala do Fakescape. Když mě zrovna neuvidíte zuřivě čmárat kresby do sešítků, nebo zamilovaně zpívat písně od Karla Kryla, pravděpodobně se někde věnuji pořádáním akcím spojených s mezinárodními vztahy a politologií.

Aneta Tarabášová - Vedoucí ekonomiky

Ačkoliv jsem v Brně původně vůbec studovat nechtěla, nakonec si mě získalo. Kulturou, lidmi, obrovským množstvím skvělých podniků a především mou milovanou ESF, kde již pátým rokem studuji obor Finance a právo. Jelikož ale pocházím z malé vesnice, často mě to táhne někam do přírody. Svůj volný čas trávím nejraději s přáteli u skleničky vína či na stěně. Do Fakescape mě koncem roku 2020 osud přivál úplnou náhodou a momentálně přebírám funkci vedoucí ekonomického oddělení.

Ondřej Julíček - Fundraising

O Fakescape jsem se dozvěděl díky mým kamarádům. Studuji sice práva, ale o média mám dlouholetý zájem, navíc mě baví učit, takže jsem se v lednu rozhodl, že bych se rád zapojil. V únoru jsem začal lektorovat a postupně se přidaly i další činnosti, jako je například fundraising. Mimo své studium miluju hudbu, divadlo nebo se zajímám o politiku, respektive o společenské dění obecně. Rád nad věcmi přemýšlím, což se snažím zužitkovat při workshopech. Ve volném čase také chodím po horách nebo trávím čas s přáteli.

Viktor Hamšík - Lektor, vedoucí Slovenského týmu

Zvyknem vravieť, že na to, aby som naplnil všetky svoje záujmy a ambície, potrebujem nie dva, ale rovno tri životy. Mám však iba jeden a v ňom som sa rozhodol zapojiť do Fakescape. Svoje aktivity rozvíjam v lektorovaní, vývoji hier ale aj v rozvoji Fakescape na Slovensku. Okrem toho študujem magisterskú sociológiu v Prahe na Univerzite Karlovej, kde som mohol naviazať na moje bakalárske štúdium sociológie a žurnalistiky z Masarykovej univerzity. Mimochodom pochádzam z Pezinka a ak ma stretnete v mestskej doprave, určite budem mať pustený nejaký dobrý podcast. Vo svojom voľnom čase rád čítam alebo robím radosť svojim kamarátom, či už mojou prítomnosťou alebo namiešaním nejakého chutného drinku.

Členové týmu


Hana Husovská - Členka PR týmu

Vystudovala jsem magisterský obor Mediální studia a žurnalistika a bakalářský obor Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvovala několik stáží, například v regionální redakci Deníku, analytické agentuře MediaTenor nebo expertní skupině Frank Bold. Ale až to, že jsem se stala součástí týmu Fakescape, dalo vysoké škole úplně jiný rozměr. Ve spolku jsem prošla cestou od lektorky, přes koordinátorku lektorů a vedoucí PR týmu, až po dva roky v užším vedení spolku. To vše mi dalo nejen zkušenosti do budoucího života, které člověk v posluchárně na univerzitě nezíská, ale taky kamarády, s nimiž ráda trávím i volný čas.

Julie Vinklová - Zakladatelka

Spolek Fakescape jsem s kamarády před dvěma lety zakládala, a tak jsem si v rámci mé cesty spolkem vyzkoušela všechny možné pozice - od vedení projektu přes vytváření překladů a kreativní činnost po lektorování v Čechách i v zahraničí. Dnes mám ve spolku na starost event tým a vše spojené s angličtinou - převážně překlady a koordinaci mezinárodních projektů. Studovala jsem Bezpečnostní a strategická studia v kombinaci s Mediálními studiemi a Žurnalistikou na Masarykově univerzitě. V bezpečnostních studiích pokračuji na magisterském studiu. Kromě Fakescape a studia mám za sebou řadu stáží a vzdělávacích workshopů. Deset měsíců jsem strávila jako stážistka v PSSI, dále jsem jako externistka působila v Českém rozhlase, kde jsem psala pro zpravodajský web iRozhlas.cz a připravovala pořad Nenechte se napálit pro Český rozhlas Dvojku. Naposledy jsem stážovala na Odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí. Ve volném čase mě baví hlavně cestovat a poznávat nové země a kultury. Během pandemie, kdy cestování není možné, večery nejraději trávím nad skleničkou dobrého vína s mými spolubydlícími.

Josef Šíp - Zakladatel

Fakescape jsem společně s dalšími 5 kamarády zakládal během svého magisterského studia Politologie. Vzhledem k úspěšnému ukončení studia a pracovním povinnostem se ve spolku nyní věnuji především předání svých kompetencí v ekonomickém, právním a fundraisingovém týmu. Nadále plánuji sledovat dění ve spolku z povzdálí, neboť Fakescape patří mezi mé top záliby společně s pIšQworkami, stolním tenisem či jízdou na kole.

Šimon Gilar - Zakladatel

Je mi 21 let a pocházím z Valašského Meziříčí (a jsem na to patřičně hrdý). Momentálně pobývám většinu času v Brně, kde studuji politologii + bezpečnostní a strategická studia. Dost času trávím také v Praze, neboť rád zkouším různé stáže a zajímavé projekty, přičemž naprostá většina takových věcí se koná či nachází právě v hlavním městě. Mimo školu rád cestuji, hraji fotbal, pokouším se fotit a trávím čas s rodinou a přáteli.

Ondřej Kaška - Člen týmu, lektor

K Fakescape jsem se přidal už v lednu roku 2019 a od té doby působím v kreativním týmu, kde jsem nejprve pomohl vytvořit novou verzi hry pro základní školy a nejnověji i karetní hru Nekrm Kachnu! Zároveň jsem měl jako lektor možnost vyjet do mnoha škol po celé republice. Tyto cesty měly dvojí účinek – já jsem učil studenty odhalovat dezinformace, oni mi na oplátku dávali tipy na nejzajímavější podniky v jejich městě. Pocházím z Třebíče a v současnosti dokončuji bakalářský dvouobor Politologie a Mezinárodní vztahy. V průběhu studia jsem absolvoval řadu stáží – Demagog, Evropské hodnoty, Česká televize – kde jsem se dotknul témat, která jsou ústřední i pro náš spolek Fakescape – práce s informacemi, ověřování faktů a odhalování dezinformačních zpráv. Poznatky získané z těchto oblastí se snažím předávat mladým lidem skrz instagramový účet Politika (nejen) pro mladé, jehož tým jsem doplnil už před více než rokem. Ve volném čase si rád čtu, cvičím jógu a nebo si jdu zaběhat.

Jaroslav Galba - Člen týmu

Ve Fakescape působím v kreativním týmu, kde se podílím na tvorbě nové karetní hry. Do spolku jsem se zapojil při bakalářském studiu, na brněnské FSS MU jsem studoval dvoubor žurnalistika - bezpečnostní a strategická studia. S druhým jmenovaným nyní mířím za magisterským titulem a k tomu jsem si přidal ještě práva. Třetím rokem pracuji jako externista pro Brněnský deník, kam píšu zejména o výkonech sportovců a sportu se rád také aktivně věnuji ve volném čase. Mým velkým koníčkem je dávná historie. Rád čtu a nepohrdnu dobrou strategickou deskovou či počítačovou hrou.

Kateřina Sýkorová - Členka PR týmu

Pocházím z Berouna (město kousek od Prahy) a letos jsem dokončila svůj druhý magisterský rok na VŠE. Mé studium ještě nekončí a momentálně mám před sebou (asi) poslední semestr. Na bakaláři jsem studovala Podnikovou ekonomiku a management a pokračuji tento obor na magistru jako Management. Začal mě bavit marketing, tak jsem se zkusila přihlásit na stáž do Fakescape. Tady se mi dostávají skvělé příležitosti, abych si ho mohla vyzkoušet. Ve svém volném čase se ráda věnuji sportu (hlavně basketbalu) a trávením času s přáteli. Neodmítnu žádné sladké jídlo ani sklenku vína.

Jan Ziemba - Člen IT týmu

Ve spolku jsem oficiálně docela čerstvě, neoficiálně se kolem něj ale potuluji už asi dva roky. Fakescape únikovou hru jsem si zahrál na Veletrhu neziskových organizací a řekl jsem si, že mi tato činnost dává smysl a že bych jim mohl pomoct. Jelikož jinak pracuji jako programátor, tak se ve Fakescape starám hlavně o to, aby fungoval web (frontend). Věřím, že jednou společně rozjedeme i nějakou mobilní aplikaci, na které se specializuji. Jinak pocházím z Karviné, kde jsem i studoval Evropskou integraci, ale už 7 let žiji v Brně a věnuji se IT.

Tereza Vodičková - Členka PR týmu

Do Fakescape jsem se přidala v roce 2020, kdy jsem se doma během covidu mohla ukousat nudou. Od té doby se ve spolku angažuji v PR oddělení nebo také docela často v sekci "Nepřidělené úkoly" :). Miluju kafe a pivo a také ochutnávaní všech různých kuchyň světa. Ve volném čase ráda zajdu do divadla nebo třeba na kolo do přírody. Jo a studuji práva na MUNI.

Tomáš Řepa - Člen týmu

S dezinformacemi jsem se setkal už před mnoha lety při studiích na Filozofické fakultě MU, od té doby se mne to drží i při mém působení na akademické půdě jakožto vojenského historika. V současnosti zejména na Univerzitě obrany a externě i FSS MU. Líbí se mi co dělá Fakescape, hrou nabádá ke kritickému myšlení, což je v dnešní době více než potřeba. Lektorování pro Fakescape je také zajímavé a rozhodně se u toho nenudíte. V mladých lidech je budoucnost této země i celého světa, i proto mne práce s nimi moc baví. Mezi mé další záliby patří sport, cestování, veřejné dění a smysluplné projekty zaměřené na zlepšování prostředí kolem nás nebo na osobním rozvoji.

Klára Jenčová - Členka týmu

Ahoj! Fakescape jsem poznala jako účastník jejich workshopu, který tehdy vedla Tinka Mizerová, hned po začátku mě to neskutečně začalo bavit a chod organizace jsem začala sledovat na sociálních sítích. V září jsem nastoupila na FSS v Brně, výběr spolku byl jasný! Momentálně jsem v týmu cca. půl roku a brouzdám mezi PR, lektorováním a mou nejoblíbenější kategorií náhodných úkolů. Mimo náš spolek organizuji Simulaci Amerického kongresu (ČMAK) a Prvákoviny na naší fakultě. Jsem milovník italské kuchyně, kola, lyží a psů. Doufám, že vyučování mediální gramotnosti a fake news bude běžnou součástí našeho vzdělávacího systému a dojdeme do bodu, kdy to bude jeden z těch nejjednodušších předmětů, protože to budou děti (i dospělí) zvládat. Pokud máš podobné zájmmy a zvažuješ vstup k nám, můžeme ti mimo jiné slíbit úžasný kolektiv, který ti zajistí skvělé pracovní podmínky a tu nejsuprovější atmosféru!

Ondřej Heczko - lektor

Vždycky jsem chtěl měnit budoucnost k lepšímu a vždycky jsem chtěl dělat velké věci. I proto se ze mne pomalu ale jistě stává pán učitelskej; na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity studuji český a anglický jazyk. Jak jinak totiž chceme naši budoucnost ovlivnit než skrze mladé lidi? FakeScape je místo, ve kterém mohu všechny tyto aspekty propojit a vzápětí aplikovat. Nejsem v týmu dlouho, ale cítím se v něm jako doma. Můj skutečný domov se pak nachází na samém východě republiky v Třinci, ale nemějte strach, během workshopu na vás naším nářečím mluvit nebudu. (Pokud si to ovšem nebudete přát!)

Alžběta Machalová - lektorka

Ahoj! O projektu Fakescape jsem se dozvěděla díky svým kamarádům, a jelikož mě velice nadchla idea i koncept celého projektu, rozhodla jsem se, že se také ráda zapojím. Mimo studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy tedy působím jako lektorka ve Fakescape od ledna 2022. Ve svém volném čase ráda tancuji či chodím po horách, pomáhá mi to vyčistit si hlavu a připravit se na náročný boj proti dezinformacím!

Kateřina Julíčková - Členka PR a HR týmu

O Fakescape jsem se dozvěděla díky bratrovi. Od června 2022 se podílím na chodu PR týmu, především Instagramu. Studuji na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a mimo školu nebo práci jsem ráda v přírodě nebo s přáteli. Baví mě si přečíst nějakou seberozvojovou knihu, dělat něco kreativního a jsem velký milovník hudby – sama jsem se jí mnoho let věnovala. Také miluji cestování, objevování nových míst v nejrůznějších koutech (nejen) Evropy.

Radka Grohová - členka týmu

V týmu Fakescape jsem nováčkem. Pocházím z Podkrkonoší. V Brně pobývám od října 2017. Na MUNI jsem vystudovala předškolní pedagogiku a vysílala ve studentském Rádiu R. Už v té době jsem věděla o existenci Fakescape a byla jsem z nich nadšená. Jsem ráda, že můžu být součástí týmu.

Milli Boskova - IT, lektorka

Sledujte nás