Představujeme se!

Jsme spolek studentů, za kterým na počátku stálo šest studentů katedry politologie Masarykovy univerzity, a které mentorovali Miloš Gregor a Petra Mlejnková. Už nás nebavilo poslouchat, že si Češi neumí ověřovat informace a že studenti neví, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. Z hodin společenských věd a českého jazyka na středních školách víme, že ne vždy se učitelé věnují mediální gramotnosti a studenti pak často opouští školu bez těchto základních znalostí. Proto jsme si na podzim roku 2018 řekli, že chceme udělat něco pro to, aby studenty středních škol nikdo nevodil za nos. Nechtěli jsme jim ale o tom jen vyprávět a říkat jim, co mají dělat. Chtěli jsme, aby si prakticky a hravou formou vyzkoušeli, jaké to je, odhalovat dezinformátory, uniknout fake news a nenechat se od někoho napálit. Proto jsme vymysleli únikovou hru, kterou mohou učitelé ozvláštnit své hodiny a především jim pomůže při vyučování mediální gramotnosti.

Za těch několik měsíců se náš tým rozrostl o další členy, kteří se stejnou vervou pracují na rozvoji našeho projektu.

Výkonná rada


Tereza Kráčmarová - Předsedkyně a zakladatelka spolku

S Fakescape jsem v pozici lektorky navštívila desítky škol a mám za sebou několik výstupů v médiích. Zároveň jsem již přes rok předsedkyní spolku a mám na starost koordinaci projektu. Studovala jsem Žurnalistiku a mediální studia v Brně a Politologii. V té pokračuji na magisterském studiu se specializací na volební studia a politický marketing. Zároveň studuji magisterský obor Informační studia a knihovnictví se specializací na technologie ve vzdělávání. Zúčastnila jsem se kurzu kurzu Digitální Sherloci v Praze, My own opinion na Ukrajině a měsíčního online kurzu Digital Investigations for Journalists. Momentálně pracuji jako externista v Českém rozhlase, kde tvořím obsah pro zpravodajský web iRozhlas.cz. Baví mě práce, která má smysl a pozitivní dopad na společnost. Jsem kreativní a ráda se učím nové věci. Zajímám se o politiku (hlavně polskou a českou), odreagovávám se vařením a cestováním na východ. Věnuji se focení a ráda si přečtu dobrou knížku.

Hana Husovská - Vedoucí lektorů, PR a marketing

Ve Fakescape jsem začínala jako lektorka, později jsem dostala na starosti domlouvání hraní na středních školách a stala se vedoucí lektorů. Zapojuji se i v PR a marketingovém týmu a tento rok jsem navíc členem Výkonné rady, takže se podílím na vedení celého spolku. Vystudovala jsem magisterský obor Mediální studia a žurnalistika a bakalářský obor Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvovala tříměsíční stáž v regionální redakci Deníku, dvoutýdenní stáž v analytické agentuře MediaTenor a aktuálně jsem na rok stážistkou na PR a marketingovém oddělení ve Frank Bold. Ve volném čase ráda hraju deskovky, pomilionté koukám na Harryho Pottera nebo se prostě jen pobavím nad hrnkem/sklenkou něčeho dobrého s rodinou nebo kamarády.

Johana Ješátková - Vedoucí HR a merche

Pocházím z Chrudimi a prvním rokem studuji v Brně politologii a právo. Kromě studia mě zajímá také literatura, politika a hudba. Jsem milovnice jasmínového čaje a ve volném čase si ráda přečtu nějakou knihu a nebo zajdu do kina. Své volno také ráda trávím s přáteli nad dobrou kávou nebo skleničkou vína.

Veronika Sodomová - Vedoucí kreativního týmu

Jako holka z Vyškova jsem to měla vždy blízko k Brnu. Nakonec tam ale svůj obor, kterým je filozofie, studuju dálkově, protože mě život zavál do Prahy. Tam učím v jazykové škole cizince česky a sama sebe odnaučuju moravsky. Učení mě celkově hodně baví, a i to je důvod, proč jsem se přidala k Fakescape, kde se věnuju lektorování, ale zároveň i vedu kreativní tým. Kromě toho hraju v kapele na bicí a ráda čtu knihy o osobním rozvoji.

Rada vedoucích


Pavel Brejcha - Koordinátor ZŠ a SŠ

Pocházím z Třebíče, tedy z Moravy. Když zrovna necestuji a neobjevuji východ a Balkán, tak se zajímám o politiku a vojenství. Mým velkým koníčkem jsou také strategické nebo vojenské počítačové hry. Také rád spím a miluji ležení v posteli (někdo tomu říká prokrastinace, já odpočinek). Na Masarykově univerzitě studuji dvojobor Politologie a Bezpečností a strategické studie.

Julie Vinklová - Vedoucí eventu a překladatelů, zakladatelka

Spolek Fakescape jsem s kamarády před dvěma lety zakládala, a tak jsem si v rámci mé cesty spolkem vyzkoušela všechny možné pozice - od vedení projektu přes vytváření překladů a kreativní činnost po lektorování v Čechách i v zahraničí. Dnes mám ve spolku na starost event tým a vše spojené s angličtinou - převážně překlady a koordinaci mezinárodních projektů. Studovala jsem Bezpečnostní a strategická studia v kombinaci s Mediálními studiemi a Žurnalistikou na Masarykově univerzitě. V bezpečnostních studiích pokračuji na magisterském studiu. Kromě Fakescape a studia mám za sebou řadu stáží a vzdělávacích workshopů. Deset měsíců jsem strávila jako stážistka v PSSI, dále jsem jako externistka působila v Českém rozhlase, kde jsem psala pro zpravodajský web iRozhlas.cz a připravovala pořad Nenechte se napálit pro Český rozhlas Dvojku. Naposledy jsem stážovala na Odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí. Ve volném čase mě baví hlavně cestovat a poznávat nové země a kultury. Během pandemie, kdy cestování není možné, večery nejraději trávím nad skleničkou dobrého vína s mými spolubydlícími.

Tina Mizerová - Vedoucí práva

Ve Fakescape jsem strávila už krásný rok a půl, jako lektorka jsem měla to štěstí navštívit řadu základních i středních škol, v Česku i v zahraničí. Také jsem pomáhala se zajištěním právních aspektů činnosti spolku, až jsem se dostala do čela právního oddělení. Studuji Právo a Politologii na Masarykově univerzitě, kde jsem i akademickou senátorkou. Mám za sebou řadu praxí, od pomoci na senátní kampani, přes redakci České televize po trasovací centrum Krajské hygienické stanice. Volný čas nejraději trávím aktivně: ať už v gymu, v přírodě nebo zahrabaná v knížkách. Radost mi uděláte hlavně pizzou s ananasem a dobrou kávou.

Lucie Čejková - Vedoucí reportérů a aktivit pro seniory

Ve Fakescape nejčastěji lektoruji, ať už česky, nebo anglicky. Studuji žurnalistiku a mediální studia na magisterském stupni na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, odkud jsem si už odnesla bakaláře ze žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií. Jeden semestr jsem strávila také studiem v estonském městě Tartu. Pracuji jako klimatická redaktorka v Deníku Referendum. Kromě Fakescape se zapojuji do různých aktivit zaměřených na zlepšení mediální gramotnosti starších dospělých a seniorů. Když se náhodou naskytne volná chvíle, hraju na baskytaru, čtu si nebo se věnuji józe.

Členové týmu


Josef Šíp - Zakladatel

Fakescape jsem společně s dalšími 5 kamarády zakládal během svého magisterského studia Politologie. Vzhledem k úspěšnému ukončení studia a pracovním povinnostem se ve spolku nyní věnuji především předání svých kompetencí v ekonomickém, právním a fundraisingovém týmu. Nadále plánuji sledovat dění ve spolku z povzdálí, neboť Fakescape patří mezi mé top záliby společně s pIšQworkami, stolním tenisem či jízdou na kole.

Šimon Gilar - Zakladatel

Je mi 21 let a pocházím z Valašského Meziříčí (a jsem na to patřičně hrdý). Momentálně pobývám většinu času v Brně, kde studuji politologii + bezpečnostní a strategická studia. Dost času trávím také v Praze, neboť rád zkouším různé stáže a zajímavé projekty, přičemž naprostá většina takových věcí se koná či nachází právě v hlavním městě. Mimo školu rád cestuji, hraji fotbal, pokouším se fotit a trávím čas s rodinou a přáteli.

Ondřej Kaška - Člen kreativního týmu, lektor

Pocházím z Třebíče, kde jsem osm let navštěvoval státní gympl. Prvním rokem teď studuji na FSS dvouobor politologie a mezinárodní vztahy. Velká část mého života se odehrává v kavárnách, scházím se tam s kamarády, připravuji se zde do školy a někdy tam i pracuji. Občas pomáhám v třebíčské organizaci s víkendovými akcemi a tábory pro děti. Zajímám se o historii, současnou i starší kulturu v oblasti hudby a filmu a o současnou politiku.

Jaroslav Galba - Člen kreativního týmu, lektor

Ve Fakescape působím v kreativním týmu, kde se podílím na tvorbě nové karetní hry. Do spolku jsem se zapojil při bakalářském studiu, na brněnské FSS MU jsem studoval dvoubor žurnalistika - bezpečnostní a strategická studia. S druhým jmenovaným nyní mířím za magisterským titulem a k tomu jsem si přidal ještě práva. Třetím rokem pracuji jako externista pro Brněnský deník, kam píšu zejména o výkonech sportovců a sportu se rád také aktivně věnuji ve volném čase. Mým velkým koníčkem je dávná historie. Rád čtu a nepohrdnu dobrou strategickou deskovou či počítačovou hrou.

Adéla Schreiberová - Člen HR a reportérka

Na brněnské MUNI studuji můj zamilovaný obor – psychologii. Původem z Ústí nad Labem jsem přijela do Brna hledat kamarády, vinné sklípky, moravskou vřelost a hlavně dělat něco užitečného pro své vrstevníky – proto jsem se přidala do Fakescape. Když mě zrovna neuvidíte zuřivě čmárat kresby do sešítků, nebo zamilovaně zpívat písně od Karla Kryla, pravděpodobně se někde věnuji pořádáním akcím spojených s mezinárodními vztahy a politologií.

Eva Medzihorská - Reportérka

Vyštudovala som odbor mediální studia a žurnalistika v Brně. Popri škole som absolvovala viaceré analytické stáže ako stáž v CVVM v Sociologickom ústave v Prahe alebo mediálnu stáž v spoločnosti Media tenor v Ostrave. Momentálne som stážistkou v Demagóg.sk, a príležitostne píšem články pre neziskovku Mladiinfo ČR, kde som v minulosti robila koordinátorku dobrovoľníkov. Zaujímam sa o politiku, kultúru, literatúru, a témy ako extrémizmus, korupcia či ľudské práva. Mojou veľkou vášňou je cestovanie a učenie sa nových vecí.

Zuzana Vrbecká - Členka týmu, reportérka

K Fakescape jsem se přidala za doby covidové, kdy se mi zdálo bojovat proti dezinformacím a vzdělávat lidi v mediální gramotnosti aktuálnější než kdy jindy. Nyní zde pomáhám s propagací na sociálních sítích a se psaním článků a nahráváním podcastů v reportérském týmu. Díky tomu mám možnost se seznamovat s inspirativními lidmi a rozvíjet se ve svých studijních oborech. Na bakaláře jsem totiž studovala dvouobor Mediální studia a žurnalistika - Sociální práce. Poté jsem se hlásila na dvě magisterská studia, konkrétně na Management sportu a Sociální práci na Masarykově univerzitě, kdy mě tento experiment zvládat dvě školy dostal až do posledních ročníků obou navazujících programů. Zkušenost ve studentském spolku pro mě není nová, už dva a půl roku jsem dobrovolnicí v neziskové organizaci Mise naděje, kde aktuálně vedu marketingové oddělení a pomáhám s dobročinnými projekty. Svou lásku ke sportu zase promítám při zapojování se do HC MUNI, kde se věnuji podobně jako ve Fakescape reportérské činnosti. Mimo to pracuji více než tři roky jako sportovní instruktorka v The Little Gym a v poslední době se věnuji copywritingu. Zbytek volného času trávím v kuchyni, ať už vařením nebo pečením, a krmím své okolí zdravými recepty. Ráda také sportuji a vymýšlím si výzvy v podobě nových aktivit, naposledy třeba pole dance nebo lezení.

Jan Martínek - Člen týmu

Ve spolku jsem úplným nováčkem, stejně tak i na vysoké škole, studuji právo na Masarykově univerzitě. S Fakescapem jsem se poprvé seznámil na Erasmus kurzu Your own opinion na Ukrajině, který se zabýval dezinformacemi a propagandou. Tam mi to přišlo jako velká sranda, navíc i užitečná, a můj názor se dosud nezměnil. Pocházím z Krnova (ano, něco takového opravdu existuje) a mezi mé oblíbené kratochvíle patří knížky a sledování Kolotoče.

Magdaléna Alexová - Členka týmu

S Fakescape jsem se seznámila na začátku roku 2020, kdy jsem se do spolku zapojila jako lektorka. Pocházím z Frýdku-Místku a v současné době studuji navazující magisterský obor Politologie na Univerzitě Karlově v Praze. Nicméně okolnosti mě stále více přivádějí do Brna. Během studia jsem absolvovala stáž v kanceláři senátora Václava Hampla a zapojila se do studentských projektů jako jsou Český model amerického kongresu nebo Pražský studentský summit. Nyní se jako soukromá lektorka věnuji anglickému jazyku. Mimoto opakovaně během školních prázdnin působím jako osobní asistentka dětí s mentálním a kombinovaným postižením na příměstských táborech. Mezi mé koníčky patří četba knih, sledování seriálů, turistika nebo hra na klavír.

Tomáš Vondra - Člen PR týmu

Ve spolku jsem druhým rokem a věnuji se hlavně jeho sociálním sítím a jiné propagaci hry. Rád bych Fakescape i hrál na školách, ale můj rok ve spolku je poznamenán koronou, takže se snažím pomáhat jinak. Momentálně mám gap-year mezi studii a doufám, že budu moci brzy zase studovat politologii, nebo mezinárodní vztahy na magistra na MUNI. No a pocházím z malebných jižních Čech, konkrétně z Nových Hradů, ke kterým chovám velkou lásku.

Markéta Petříčková - Členka týmu

Ke spolku jsem se přidala v září minulého pandemického roku. Ve stejnou dobu jsem taky nastoupila na magistra mediálních studií na Masarykově univerzitě a přestěhovala se z Ústí do Brna. Na bakaláři jsem se věnovala fotografii, a tahle vášeň mě stále neopouští, takže mě člověk často může zahlédnout s foťákem v ruce vyčkávající na ty nejlepší fotky. Trávím hodně času na internetu a vždycky mě fascinovaly sociální sítě a jejich přínosy i rizika, ke kterým patří mimo jiné právě dezinformace, což je důvod, proč mě Fakescape tolik nadchnul! Momentálně těžím z toho všeho času stráveného na sociálních sítích a spravuji je tetovacímu studiu Open Heart Space, které zároveň funguje jako multifunkční prostor otevřený rozličným akcím a aktivitám. Mám ráda toulání v přírodě a mezi moje guilty pleasure patří Výměna manželek a hlášky paní Jolandy.

Linda Oweissová - Členka týmu, lektorka

Ve spolku oficiálně působím přes rok, ale kvůli momentální pandemické situaci si zde pořád připadám jako nováček. Měla jsem ale štěstí, že jsem se stihla zúčastnit hraní na škole v Opavě, což byl pro mě nezapomenutelný zážitek. Už několik let jezdím na dětské tábory, kde dělám vedoucí nebo se s dětmi bavím jako animátorka při minidiskotéce v Aqualandu Moravia nebo u moře ve Španělsku. Vždycky mě bavilo cestovat, rozvíjet se a vzdělávat. Fakescape a hlavně úžasní lidé v tomto spolku mi umožnili spojit hru a cestování se vzděláním a předávat to dál dětem. Líbí se mi, že se můžu věnovat něčemu, co má smysl. Fakescape toho má hodně společného s žurnalistikou a politologií. Já se ani jednomu aktivně nevěnuji. Mým zájmem je studium psychologie na FSS a i když jsem se ze začátku bála, že tím budu z týmu vyčnívat, kolegové a nyní už si dovolím tvrdit, že přátelé, mi dokázali, že i psychologie je s Fakescapem a s jeho činností úzce propojena.

David Špůrek - Člen týmu

Pocházím z Valašského Meziříčí a v Brně studuji druhým rokem právo. Při studiu získávám praxi prací v advokátní kanceláři. Ve volném čase rád sportuji, trávím čas s kamarády v čajovně či v útulné hospůdce, hraji na kytaru a cestuji. Taky se už přes 2 roky snažím naučit španělsky, došel jsem zatím ke 3 stránce v učebnici. Ve Fakescape jsem krátce, což znamená, že ještě nemám své pevné místo a plním úkoly napříč týmy.

Sledujte nás