Bez hry to není ono, ale i tak můžete dezinformacím odolávat. Jak na to?

1. Důvěřuj, ale prověřuj

Nevěřte bezhlavě všemu, co si přečtete nebo vám pošle kamarád. Pokud si nejste jistí věrohodností zprávy, podívejte se na to, z jakého zdroje zpráva je. Například si ověřte, kdo je vlastníkem takového média a kdo pro něj píše a tvoří. Pokud žádné informace nenajdete, mějte se na pozoru. V případě, že zpráva pochází od někoho na sociálních sítích, může vás navést k obezřetnosti počet sdílení. Negativní informace a dezinformace se šíří rychleji než kvalitní zprávy.

2. Pozor na VELKÁ písmena

Druhým varováním budiž to, že jsou titulky psané velkým písmem. Případně ještě doplněny o mnoho vykříčníků či otazníků.

3. Datum rozhoduje

Na sociálních sítích se často setkáte s několik let starými články, které na první pohled vypadají, že informují o aktuálním dění. Proto se nezapomínejte podívat na datum zprávy.

4. Neklame titulek?

Titulek prodává článek. Nemyslete si proto, že stačí jenom přečíst titulek. Text zprávy může být úplně jiný.

5. (Ne)známý autor

Než se začtete do článku, podívejte se, kdo jej napsal. Autor se vůbec nepodepsal, píše zprávy jako admin nebo pod pseudonymem? Jen těžko lze věřit někomu, jehož identitu neznáte.

6. Jaký je váš zdroj

Při čtení článku se zaměřte na to, jaké zdroje autor článku cituje a zda je vůbec uvádí. Pokud se chcete vyvarovat dezinformacím, je nutné si odpovědět na pár následujících otázek slovem ano. Jsou zdrojem skutečné osoby, které se dají dohledat? Jsou zahraniční zdroje, na které pisatel odkazuje, věrohodné? Uvádí původní článek stejné informace? Je v článku více zdrojů, které na téma přinášejí více pohledů (typicky více zástupců rozličných politických stran)?
Podobně v případě sociálních sítích jsou důležité zdroje, které autor statusu uvádí. Ale pozor, fotografie nemusí být zdrojem reality, i s ní se dá manipulovat.

7. Nešálí vás zrak?

Zkontrolujte fotografie. Některé fotografie mohou být fotomontáží, jiné mohou být vytržené z kontextu a použity pro dokreslení naprosto odlišné situace. Obrázek přitom stačí zkontrolovat v prohlížeči Google Chrome či v aplikaci TinEye, kde zjistíte, zda fotografie s článkem opravdu souvisí.

8. Fact-checking

Pokud se vám nezdají tvrzení uvedená v článku, ověřte si je. Fakta můžete najít na stránkách institucí, ověřit je ze seriózních zdrojů (jak už českých, tak zahraničních) nebo můžete navštívit weby jako jsou demagog.cz, hoax.cz nebo manipulatori.cz, které vyvracejí nepravdivé informace.

9. Hra na city

Vyvolává ve vás jen samotný titulek vztek či strach? V případě kvalitních článků se to stává jen výjimečně. Novináři se na rozdíl od dezinformačních webů snaží o objektivnost a pravdivost, na emoce tak prostor nezbývá.

10. Nenechte se manipulovat

Používejte selský rozum, ověřujte si informace a buďte si jistí pravdivostí příspěvku, než ho budete sdílet na své zdi na sociálních sítích. Pokud dohledáte zdroje a zjistíte, že jste se setkali s nepravdivou zprávou, nebojte se to říct ostatním!

Chci vědět více, chci zapojit školu do hry

Sledujte nás