Časté dotazy

Co je vaším cílem?

Snažíme se praktickou formou ukázat, jak postupovat, aby se člověk nenechal napálit. Naším cílem není říkat studentům, co mají číst nebo dokonce, komu a čemu věřit, ale jak se vyznat ve světě informací kolem nás. Ne každá zpráva na internetu, kterou najdeme nebo nám pošle kamarád, je pravdivá. Zároveň chceme pomoci učitelům zatraktivnit výuku mediální gramotnosti.

Existuje mnoho projektů proti dezinformacím. Proč tedy ještě hra na toto téma?

Zaujmout žáky přednáškou či výkladem v hodině nemusí být jednoduché. Téma dezinformací a manipulací má velkou výhodu, že se každý s nimi ve svém životě setkává. Někteří lidé ale informace třídí podle toho, jak se jim líbí jejich obsah, či kdo jim je poslal. Naše hra nazvaná Fakescape poskytuje studentům nenucenou a hravou formou návod, jak prakticky nakládat s informacemi, se kterými se denně potkávají. Pro učitele je pak náš projekt návodem, jak zajímavě učit a zvyšovat mediální gramotnost.

Slavili jste s vaší hrou nějaké úspěchy?

V lednu 2019 jsme získali druhé místo v celosvětové soutěži P2P Digital Challenge sponzorované i Facebookem.
Fakescape se umístil mezi nejlepšími třemi projekty v Ceně Gratias Tibi 2019 v kategorii do 30 let. V roce 2019 se náš projekt umístil mezi nejlepšími pěti v v Cenách SDGs 2019 v kategorii Veřejná sféra.
Zvítězili jsme v ceně Brána k druhým v kategorii dospělých.

Jak si zahrát vaši hru?

Pokud chcete hrát hru na základní škole, stačí nám napsat na e-mail brejcha@fakescape.cz. V případě středních škol nás kontaktujte na e-mailu brejcha@fakescape.cz. Pokud zastupujete nějakou organizaci či instituci, napište nám na e-mail brejcha@fakescape.cz.

Kolik máte verzí?

V současné chvíli máme dvě verze. První verze vznikla v roce 2018 cíleně pro střední školy s tématikou fiktivních prezidentských voleb v roce 2028. O rok později vznikla hra určená pro základní školy ve spolupráci s Nadací O2, jejíž hlavním tématem jsou dezinfombie.

Sledujte nás