Fakescape blog

Filtrovat: Ostatní témata | Zrušit filtr

Sociální dilema, Hon nebo Dům z karet. 6 filmů a seriálů, ve kterých se objevuje téma dezinformací a manipulace

Jan Martínek - 10. 11. 2020
Kategorie: Ostatní témata

Všichni teď zažíváme těžké časy, vzhledem k současným vládním opatřením trávíme doma daleko více času, než by se nám líbilo. Asi každému prolétlo hlavou, že by tento čas mohl využít alespoň trošku rozumně a úplně ho nepromarnit zalezlý v posteli s béčkovými filmy a seriály. Ale co kdybychom spojili příjemné s užitečným? Proto jsme se rozhodli Vám dát pár tipů na filmy a seriály spojené s tématikou fake news a manipulací. Protože těch zkrátka není nikdy dost!

Gaslighting- útok na vlastnú integritu a zdravý rozum

Eva Medzihorská - 10. 12. 2019
Kategorie: Ostatní témata

Stalo sa vám, že ste prestávali veriť sebe samému? Cítili ste sa neistý, zmätený, a nevedeli ste či sa nejaké situácie stali naozaj alebo len vo vašej hlave? Nebojte sa nebláznite, ale pravdepodobne máte vo svojom okolí gaslightera.

 

Útoky ad hominem, whataboutism, neadekvátna generalizácia: Ako v debate reagovať na manipulatívne techniky oponenta?

Eva Medzihorská - 27. 11. 2019
Kategorie: Ostatní témata

Snažíte sa rozumne argumentovať a diskutovať tak, aby ste našli s oponentom spoločné riešenie a konsenzus? Snažíte sa viesť rozhovor slušne s dôrazom na logické argumenty? Blahoželáme vám, zachovávate kritériá konzistentnej argumentácie. Ako ale máte diskutovať s ľuďmi, ktorí pravidlá logického dôkazu schválne porušujú? 

Faktomluva je kniha, po jejímž přečtení neuvidíte svět stejně

Tereza Kráčmarová - 19. 10. 2019
Kategorie: Ostatní témata

Poslední týdny, měsíce se šíří kniha Hanse Roslinga mezi čím dál více čtenářů. Faktomluva nastavuje zrcadlo, vysvětluje, vyvrací a mění pohled na svět. Máme se lépe, než kdy předtím, i další země světa si průběžně přilepšují. Přesto žijeme v přesvědčení, že svět je převážně místo plné tragédií, hladu, nedostupného vzdělání a chudoby. Ale je tomu tak doopravdy? Kniha Faktomluva pomocí dat ukazuje, jak zkreslený pohled na svět většina lidí má. A ukazuje 10 zásad, které nám pomohou podobným omylům přecházet.

Zachraňte svět! Fakescape přichází s novou verzí hry

29. 9. 2019
Kategorie: Ostatní témata

Novou únikovou hru Fakescape, která má pomoct v boji proti šíření dezinformací mezi žáky druhého stupně základních škol, představili 24. září v Praze studenti politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Nadace O2. Děti má zábavnou formou naučit kriticky přemýšlet o informacích, které se dozvídají z médií a sdílí na sociálních sítích.

Sledujte nás