Fakescape blog

Filtrovat: Mediální gramotnost | Zrušit filtr

10 důvodů, proč z nás mediální gramotnost dělá aktivnější občany

Hana Husovská - 22. 5. 2022
Kategorie: Mediální gramotnost

Vysvětlení je v zásadě snadné: kompetence mediální gramotnosti jsou totiž zároveň také nutnými předpoklady, které by měl člověk mít, aby se mohl stát aktivním občanem. 

Ve Finsku je mediální gramotnost součást vládní strategie. Česko jasnou strategii nemá

Pavel Brejcha - 1. 5. 2022
Kategorie: Mediální gramotnost

Finsko vede v oblasti mediální gramotnosti díky kvalitní výuce mediální gramotnosti. Na tu se ve finských školách klade velký důraz. Zlepšení mediální a informační gramotnosti je vnímáno jako problém národní bezpečnosti. Je to také považováno za klíčový cíl napříč různými ministerstvy. Oproti tomu Česko v této oblasti pokulhává. Dosud neexistují například kvalitní data o tom, jak probíhá povinná výuka mediální výchovy.

Jaká je úroveň mediální gramotnosti zemí EU? Nejlépe je na tom Finsko

Pavel Brejcha - 4. 4. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Mediální gramotnost

Jakou úroveň mediální gramotnosti mají státy EU? Evropská komise si právě na mediální gramotnost posvítila ve studii z roku 2009. Nejlépe dopadlo Finsko, nejhůře Rumunsko. Kde je v žebříčku Česko? To zjistíte v našem novém článku. 

Co říkají výzkumy o české mediální gramotnosti?

Pavel Brejcha - 28. 3. 2022
Kategorie: Mediální gramotnost

Mediální gramotnost je dle agentury STEM/MARK u Čechů procentuálně nízká. Pouze čtvrtina dospělé populace v ní dosahuje uspokojivé úrovně. Ta se u lidí tolik neliší s věkem, jako spíše s pohlavím a dosaženým vzděláním. V porovnání s partnery v zemích V4 si však Česká republika vede nejlépe. I přesto až čtvrtina Čechů čte občas alternativní média (Sputnik, AC24). 

Dvě až tři hodiny denně. Online je čím dál tím více seniorů a čísla ještě porostou

Regina Rieznerová - 6. 3. 2022
Kategorie: Mediální gramotnost

Pro mnoho seniorů je už v dnešní době práce s internetem denním rituálem patřícím neodmyslitelně do jejich života. Pohyb v online prostředí často vnímají jako typ duševního cvičení, které jim pomáhá zůstat aktivní i v pokročilejším věku. Velká část z nich se s kyberprostorem setkala až v důchodu na doporučení svých dětí. Někteří ale s internetem pracovali už ve svém zaměstnání. 

Sledujte nás