Fakescape blog

Filtrovat: Sociální sítě | Zrušit filtr

„Poďte, poďme si zaspievať“: piesne ako forma propagandy

Lucia Lieskovská - 12. 10. 2023
Kategorie: Sociální sítě, Ostatní témata

Okrem toho, že má hudba v našich životoch estetickú funkciu, môžeme ju pozorovať  aj ako spoločenský a kultúrny jav. Vďaka svojej schopnosti osloviť širšie masy sa stala výhodnou formou propagandy. Slovenská politická scéna nám to príkladne ukáže. 

Šíření dezinformací na Twitteru (X) a propojení Treads s Instagramem. Proč mají sociální sítě problémy s novou legislativou?

Tina Mizerová - 18. 8. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

Před necelým rokem koupil sociální síť Twitter miliardář Elon Musk. Ten představil řadu novinek, například prémiové placené členství nahradilo ověřené uživatele a zahájil rebranding celé platformy na X. Musk také propustil část zaměstnanců věnující se moderaci obsahu1 a odstoupil od Code of Practice of Disinformation – série doporučení Evropské unie pro omezení šíření dezinformací na sociálních sítích.2
 

Hijacked brain: Co dělat, aby děti nebyly závislé

Adéla Schreiberová - 18. 5. 2023
Kategorie: Sociální sítě

Jak předcházet závislosti adolescenců před tím, než si ji vytvoří? Stejně jako u jiných závislostí, i tady existuje několik rad a tipů vycházejících z vědeckých poznatků, jak se závislosti a jejím negativním dopadům vyvarovat.

Hijacked brain: Je dopamin jediný záporák?

Adéla Schreiberová - 12. 5. 2023
Kategorie: Sociální sítě

Další díl ze série Hijacked brain vychází z vědeckého článku z roku 2018 od M.D. Griffithse, který popisuje i další faktory, které můžou potenciálně přispívat ke zvýšené konzumaci sociálních sítí a podporovat tak i vznik závislosti.

Noviny? Radši Instagram. Školáci mají jasno

Tobiáš Míček - 23. 3. 2023
Kategorie: Sociální sítě, Mediální gramotnost

Jeden svět na školách (JSNS) po pěti letech udělal průzkum mediální gramotnosti českých studentů na gymnáziích, středních a základních školách. A jak dopadl? Veřejnoprávní média se propadla v rámci důležitosti, informace studenti čerpají ze sociálních sítí. 

Sledujte nás