Fakescape blog

Filtrovat: Sociální sítě | Zrušit filtr

Memy jako nástroj propagandy

Tereza Kráčmarová - 17. 5. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě, Kyberbezpečnost

S memy se setkáváme na internetu dennodenně. Tyto zábavné virální obrázky se často šíří velmi rychle i díky tomu, jak výstižně dokáží reagovat na aktuální dění. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad těmito “vtipnými obrázky” jako nad možným nástrojem propagandy? V tomto článku si představíme dosavadní výzkum na toto téma.

Plýtvají jídlem a berou nám práci! Podívejte se na nejčastější lži o válečných uprchlících

Regina Rieznerová - 11. 4. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

Vlna dezinformací se vždy šíří s tématy polarizujícími společnost. Minulý rok to byla pandemie covidu-19. Nyní se dezinformátoři zaměřili na válku na Ukrajině. S lidmi utíkajícími před ruskou invazí se v posledním měsíci na českém internetu skloňují přídavná jména jako nevděční či nepořádní. Nejčastěji se hoaxy týkají údajného plýtvání a vyhazování jídla, vytváření nepořádku a zneužívání pomocné ruky podané ze strany české vlády i obyvatel. 

Invaze na Ukrajinu ohrožuje svobodný internet v Rusku

Regina Rieznerová - 13. 3. 2022
Kategorie: Sociální sítě, Kyberbezpečnost

V jednadvacátém století se už dávno neválčí pouze na bojišti, ale také v online prostředí. Součástí válečného konfliktu se tak stává i kyberprostor. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor už kvůli údajným výzvám k agresi vůči Rusům a ruské armádě vypnul Facebook, Twitter. Konec nastane v noci z neděle na pondělí i tamním uživatelům Instagramu. V digitální válce ale obdrželo rány i Rusko. Pokusí se Kreml zablokovat internet úplně a nahradit ho vlastním „Runetem“?

Trolling a jeho nástrahy ve světě internetu

Kateřina Sýkorová - 25. 7. 2021
Kategorie: Sociální sítě

Na trolly jsme dříve mohli narazit pouze v pohádkách, s příchodem moderních technologií a internetu se s nimi ale setkáváme čím dál častěji i v komunikaci třeba na sociálních sítích či jiných platformách. V tomto článku se zaměříme právě na takové trolly, kteří se díky internetu mohou schovávat v anonymitě. Proč v dnešní době může trollovat úplně každý a můžeme proti tomu nějak bojovat? Pojďme si na trolly posvítit!

Tanec před rozjetým autobusem nebo fotky chodidel: populární sociální sítě roku 2020

Jan Martínek - 15. 12. 2020
Kategorie: Sociální sítě

Rok 2020, který je pomalu u konce, přinesl mnoho nečekaných událostí. Bylo toho tolik, že některé důležité věci mohly velmi rychle zapadnout. V tomto článku se podíváme na tři sociální sítě, které během tohoto roku výrazně posílily a dostaly se do hledáčku médií. I když jejich názvy byly často zmiňovány, jejich smysl a téma už tak známé nejsou. A právě na to se podíváme.

Sledujte nás