Filtrovat: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace | Zrušit filtr
Stejně jako jiné menšiny musí LGBTQ+ lidé ze strany většinové společnosti neustále snášet nejen řadu stereotypů, ale i dezinformací. Často se tak o queer mluví jako o hrozbě pro tradiční rodinu. Někteří také příslušnost k sexuálním menšinám vnímají jako výmysl či něco, co lze uzdravit. V rámci měsíce hrdosti, června, vám přinášíme nejčastější dezinformace o queer.
S memy se setkáváme na internetu dennodenně. Tyto zábavné virální obrázky se často šíří velmi rychle i díky tomu, jak výstižně dokáží reagovat na aktuální dění. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad těmito “vtipnými obrázky” jako nad možným nástrojem propagandy? V tomto článku si představíme dosavadní výzkum na toto téma.
Uprchlická krize, pandemie koronaviru nebo válka na Ukrajině. Především těchto témat se dezinformátoři na české scéně chytají nejčastěji. V České republice je přitom okolo čtyřiceti webů, které podle Bezpečnostního centra Evropské hodnoty šíří lži a manipulativní informace. Po zablokování části z nich se dezinformace přesunuly na sociální sítě. Mezi největší dezinformátory pak v tuzemsku patří především poslanci SPD, členové KSČM nebo známí zpěváci a umělci.
Přednáška Válka na Ukrajině a její historické kořeny kolegy Tomáše Řepy, vojenského historika a vyučujícího na Univerzitě obrany, proběhla 30. března. Čtenáři blogu Fakescape o ni však nepřichází. Můžou si ji v tomto článku pustit ze záznamu.
Vlna dezinformací se vždy šíří s tématy polarizujícími společnost. Minulý rok to byla pandemie covidu-19. Nyní se dezinformátoři zaměřili na válku na Ukrajině. S lidmi utíkajícími před ruskou invazí se v posledním měsíci na českém internetu skloňují přídavná jména jako nevděční či nepořádní. Nejčastěji se hoaxy týkají údajného plýtvání a vyhazování jídla, vytváření nepořádku a zneužívání pomocné ruky podané ze strany české vlády i obyvatel.