Fakescape blog

Filtrovat: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace | Zrušit filtr

Dezinformace a kyberhrozby. I to je TikTok

Tobiáš Míček - 7. 3. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

TikTok je populární sociální síť, na které se uživatelé dívají na kratší či delší zábavná videa. TikTok nemá konec – můžete scrollovat a scrollovat, pořád ale uvidíte nový obsah. Kvůli čínskému vlastníkovi a potenciálnímu vztahu s čínskou vládou bývá TikTok označován za nebezpečnou aplikaci. Není to ale jediná jeho nevýhoda.

Ruských politických obětí přibývá. Jak Rusko ovlivňuje západní politiku?

Tobiáš Míček - 16. 2. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Kyberbezpečnost

Hillary Clinton, Joe Biden, Emmanuel Macron nebo třeba Petr Pavel, to vše jsou jména politiků, kteří se při svých kampaních setkali tváří v tvář s ruským ovlivňováním zahraniční politiky. Přinášíme souhrn toho, jak Rusko a jeho spřízněné organizace ovlivňují nejen veřejné mínění, ale i volby v západních demokraciích. 

Znamená umělá inteligence usnadnění nebo nahrazení lidské práce?

Tobiáš Míček - 6. 2. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě, Kyberbezpečnost

Fakescape vám přináší nástin jednoho z možných dilemat, které můžeme spatřovat v existenci umělé inteligenci. V tomto článku se dozvíte nejen nejnovější trendy v této oblasti, ale i nástrahy, které jsou s dalším vývojem umělé inteligence spojeny.

Facebook jako bašta dezinformátorů. Proč je na tom nejhůře ze všech?

Adéla Schreiberová - 11. 10. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

Podle průzkumu v roce 2020 až 31 % Čechů každodenně získává nové informace díky sociálním sítím, jednou týdně pak až 61 %. Ne vždy jsou informace, které na sítích získají, pravdivé. Mezi legitimní informačními zdroji se občas vyskytnou i ty, jejichž tvrzení nejsou založená na pravdě. Na kterých sociálních sítí je největší podhoubí pro šíření dezinformací a proč se tak rychle šíří?

Jak přesvědčit přesvědčeného

Adéla Schreiberová - 26. 9. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace

„Jenom idiot nemění své názory“, prohlásil český prezident Miloš Zeman. Jenže ono se to lépe říká, než skutečně provádí. Změnit svůj názor znamená přiznat si vlastní pochybení, což je z psychického hlediska velmi náročná činnost. Jsme naprogramování k tomu si udržovat zdravý sebeobraz o sobě a přiznat se, že jsem se mýlili, znamená šáhnout si do těch nejvíce intimních částí našeho Já. Proto není tak jednoduché člověka přesvědčit o tom, že jeho názor není pravdivý. A to platí i pro lidi, kteří věří fake news. Nicméně způsoby existují.

Sledujte nás