Fakescape blog

Filtrovat: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace | Zrušit filtr

Šíření dezinformací na Twitteru (X) a propojení Treads s Instagramem. Proč mají sociální sítě problémy s novou legislativou?

Tina Mizerová - 18. 8. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

Před necelým rokem koupil sociální síť Twitter miliardář Elon Musk. Ten představil řadu novinek, například prémiové placené členství nahradilo ověřené uživatele a zahájil rebranding celé platformy na X. Musk také propustil část zaměstnanců věnující se moderaci obsahu1 a odstoupil od Code of Practice of Disinformation – série doporučení Evropské unie pro omezení šíření dezinformací na sociálních sítích.2
 

Dezinformace a kyberhrozby. I to je TikTok

Tobiáš Míček - 7. 3. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

TikTok je populární sociální síť, na které se uživatelé dívají na kratší či delší zábavná videa. TikTok nemá konec – můžete scrollovat a scrollovat, pořád ale uvidíte nový obsah. Kvůli čínskému vlastníkovi a potenciálnímu vztahu s čínskou vládou bývá TikTok označován za nebezpečnou aplikaci. Není to ale jediná jeho nevýhoda.

Ruských politických obětí přibývá. Jak Rusko ovlivňuje západní politiku?

Tobiáš Míček - 16. 2. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Kyberbezpečnost

Hillary Clinton, Joe Biden, Emmanuel Macron nebo třeba Petr Pavel, to vše jsou jména politiků, kteří se při svých kampaních setkali tváří v tvář s ruským ovlivňováním zahraniční politiky. Přinášíme souhrn toho, jak Rusko a jeho spřízněné organizace ovlivňují nejen veřejné mínění, ale i volby v západních demokraciích. 

Znamená umělá inteligence usnadnění nebo nahrazení lidské práce?

Tobiáš Míček - 6. 2. 2023
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě, Kyberbezpečnost

Fakescape vám přináší nástin jednoho z možných dilemat, které můžeme spatřovat v existenci umělé inteligenci. V tomto článku se dozvíte nejen nejnovější trendy v této oblasti, ale i nástrahy, které jsou s dalším vývojem umělé inteligence spojeny.

Facebook jako bašta dezinformátorů. Proč je na tom nejhůře ze všech?

Adéla Schreiberová - 11. 10. 2022
Kategorie: Konspirační teorie, hoaxy, dezinformace, Sociální sítě

Podle průzkumu v roce 2020 až 31 % Čechů každodenně získává nové informace díky sociálním sítím, jednou týdně pak až 61 %. Ne vždy jsou informace, které na sítích získají, pravdivé. Mezi legitimní informačními zdroji se občas vyskytnou i ty, jejichž tvrzení nejsou založená na pravdě. Na kterých sociálních sítí je největší podhoubí pro šíření dezinformací a proč se tak rychle šíří?

Sledujte nás